2012. december 1., szombat

Konyhatakarítás

    A konyha tisztasága mindannyiunknak fontos, hiszen semelyikünk sem szeretne megfertőződni egy fertőzéssel, vírussal. Az, hogy kitakarítjuk természetes, bár lehet, hogy amit otthonról hozunk tudás, az nem minden esetben kielégítő. Egy-egy szupermarketben többnél-több súroló-, tisztító-, zsíroldó-, makacs folteltávolító szer van. Bizonyára láttuk már azokat a reklámokat, amelyekben a háziasszony órákon át izzadva súrolja a konyhapultot, már-már feladja. Ekkor megjelenik egy német származású kutató-professzor és ad neki egy újonnan felfedezett súrolószert. Ekkor már a hölgy egy törlésre le tudja takarítani a pult felületét. Szóval, nem mindig kell bedőlnünk, elég, ha ismerjük a megfelelő takarítási módszereket.


Mosogató

    Ha minden egyes mosogatás után alaposan kitakarítjuk a medencét, illetve csapokat, sokáig megőrizhetjük épségét és szépségét, bár ez kissé időigényes. A vízkő az egész ország területén gondot okoz, így eltávolítására használjunk ecetet. Időnként pedig az sem árt, ha vizet engedünk a mosogatóba, néhány csepp hypót csöpögtetünk bele, és állni hagyjuk egy ideig. A vízbe beáztathatjuk addig a szivacsot és a konyhai törlőkendőt is.

Gáztűzhely, sütő

    A leghatékonyabban akkor tudjuk letakarítani a kifutott ételt a tűzhelyről, ha rögtön a sütés-főzés végén, még „melegében" töröljük át egy vizes ronggyal. Szódabikarbónába mártott nedves ruhával pedig még a rászáradt ételmaradékok is eltávolíthatók. A sütő levehető gombjait áztassuk mosogatószeres vízbe, a makacs szennyeződéseket súrolókefével távolítsuk el. A sütő aljába tegyünk mindig egy darab alufóliát, így megóvhatjuk a lecsöppenő zsírtól.

1. A konyharuhát cseréljük hetente, és a mosógépben 90 fokon mossuk minden alkalommal, esetleg vasaljuk. Természetesen nem a gyűröttség miatt, hanem a vasaló hőmérséklete is képes elpusztítani a baktériumokat.

2. A konyhába fedeles szemetest válasszunk, és tegyünk bele mindig szemeteszsákot. A fedél miatt nem fog áradni az esetleges szag. A zacskó nem helyettesíti a fertőtlenítést, de segítségével könnyebb tisztán tartani az edényt. Ne felejtsük el naponta kiüríteni a kukát, rohadás ellen.

3. Szellőztessük rendszeresen a konyhát, elsősorban sütés-főzés közben. Egyrészt az olajszag hamarabb elillan, másrészt a penészesedést is megelőzhetjük, hiszen nem telepedik meg a pára a helyiségben.


Fagyasztó

    A fagyasztót elég évente egyszer, lehetőleg ősszel vagy télen leolvasztanunk és kitakarítanunk. Ennek idejére tegyük az ételeket hűtőtáskákba, addig sem olvadnak ki. A fagyasztó belsejét mossuk át ecetes vízzel, majd a végén töröljük szárazra a polcokat és ládákat.

Hűtőszekrény

    A hűtőszekrényt havonta egyszer töröljük át, három-, hathavonta pedig alaposan takarítsuk ki. Első a frizsider áramtalanítása. Ha leolvadt, belsejét mossuk át ecetes vízzel, akár többször is. A takarítás alatt az ételeket tegyük hűvös helyre, letakarva. Könnyebb rendet és tisztaságot tartanunk, ha a hűtőben zárt dobozokban tároljuk az élelmiszereket, s így nem veszik át egymás illatát sem.


Konyhai kisgépek

    A konyhai kisgépeken észrevétlenül is megtelepszik a zsír és a por. Fontos, hogy rendszeresen tisztítsuk ezeket is, de előtte minden esetben áramtalanítsuk a készüléket. A vízforralót és az elektromos kávéfőzőt kéthavonta érdemes először ecetes vízzel, majd ezután kétszer tiszta vízzel átfőzni. Ezzel távolíthatjuk el ugyanis leghatékonyabban a vízkövet.


Forrás: Bli

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése